Med s hrvatskih pčelinjaka uskoro u hrvatskim školama

0

Nacionalnim pčelarskim programom za 2018. godinu Ministarstvo poljoprivrede osiguralo je 17,2 milijuna kuna za šest različitih mjera koje su osnova za povećanje konkurentnosti u pčelarskom sektoru. Najveći interes pčelari su iskazali za mjeru suzbijanja štetnika i bolesti pčela i mjeru kojom se sufinancira nabava pomagala, pribora i opreme te edukaciju. Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju završila je obradu svih zaprimljenih zahtjeva za pčelarsku godinu 2018. te isplatila 17,2 milijuna kuna za 4.536 pčelara. 

Sektor pčelarstva u Hrvatskoj broji preko 400 tisuća proizvodnih pčelinjih zajednica te više od 10 tisuća tona godišnje proizvodnje meda uz druge pčelinje proizvode. Struka tvrdi kako  prostora za povećavanje proizvodnje još ima, što bi svakako bilo aktualno u ruralnim područjima Like i Gorskog Kotara. Na ovim bi se prostorima sadašnja proizvodnja meda mogla barem utrostručiti.

Ministarstvo poljoprivrede provodi brojne promotivno-edukativne akcije kojim potiče konzumaciju Meda s hrvatskih pčelinjaka i održava Medne doručke kako bi ukazalo na veliku ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Proizvodnja meda je važna posebice zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti budući da 84 % biljnih vrsta i 76 % proizvodnje hrane u Europi ovisi o oprašivanju koje obavljaju pčele. Ove godine uvodimo Školski medni dan  – promociju Meda s hrvatskih pčelinjaka u osnovnim školama. Želimo educirati prvašiće, njihove roditelje i nastavnike o važnosti konzumiranja meda i potrebi uključivanja meda u svakodnevnu prehranu djece. Na Dan sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara (7. prosinca) svih 40.000 učenika prvih razreda osnovnih škola u Hrvatskoj dobit će svaki po staklenku meda i prigodnu slikovnicu kao edukativni materijal primjeren njihovom uzrastu, a škole će u suradnji s pčelarskim udrugama organizirati edukativne radionice o važnosti pčelarstva za bioraznolikost na Zemlji.

M.P./L. O.